03.12.2012
Intervju z Mojco Hrženjak, namestnico predsednika organizacijskega komiteja svetovnega pokala v smučarskih skokih za ženske Ljubno 2013
SAVINJSKE NOVICE, november 2012
Ljubno v Ljubljani najavlja svetovni pokal v smučarskih skokih za ženske Ljubno 2013
Mojca Hrženjak je izvršna poslovna direktorica Vodnega mesta Atlantis v ljubljanskem BTC Cityju in namestnica predsednika organizacijskega komiteja svetovnega pokala v smučarskih skokih za ženske na Ljubnem ob Savinji. Prejemnica letošnjega posebnega priznanja župana občine Ljubno s tamkajšnjim smučarsko-skakalnim klubom sodeluje od leta 2000, z njo pa smo se pogovarjali o pripravah na naslednji tekmi za svetovni pokal, ki bosta na Ljubnem 15. in 16. februarja 2013.
11. in 12. februar 2012 verjetno lahko pojmujemo kot prelomnico v zgodovini smučarskih skokov na Ljubnem ob Savinji, saj ste uspešno organizirali prvi tekmi za svetovni pokal za ženske. Kako ste bili zadovoljni z ocenami funkcionarjev mednarodne smučarske zveze FIS?
Strinjam se z oceno, da je šlo za zgodovinsko prelomnico, zato smo še toliko bolj zadovoljni, da smo za organizacijo s strani FIS prejeli zelo visoke ocene. Celotno tekmovanje je potekalo skoraj brezhibno, bilo je le nekaj manjših pripomb, ki pa niso bile bistvene. Glede na to, da smo prvi tekmi izpeljali res na visokem nivoju, se moramo za prihodnji tekmi v letu 2013 še bolj potruditi. Koraka nazaj ne smemo narediti, korak naprej pa bo kar precej zahteven.
Ljubno ob Savinji je v karavani smučarskih skokov najmanjši kraj, ki gosti tekme za svetovni pokal …
Treba je poudariti, da smo Ljubno na svetovnem zemljevidu postavili ob bok tako eminentnim športnim središčem, ko so Lillehammer, Val di Fiemme, Oslo … Danes v FIS ni funkcionarja, ki ne bi vedel, kje je Ljubno in kaj se tam dogaja. Lahko rečem, da smo presenetili na vseh nivojih, sploh pa s številom obiskovalcev in promocijo, ki je potekala vzporedno s tekmo. Pomemben je podatek, da si je oba dneva ogledalo tekmo po TV Slovenija preko 500.000 gledalcev. Če kdo pred letošnjo tekmo ni vedel, kje je Ljubno in kaj so ženski smučarski skoki, ki so po novem tudi olimpijska disciplina, mu je to sedaj zagotovo jasno. Da je ta športna panoga v mednarodnem merilu dobila tolikšno podporo, ima ogromne zasluge, žal že pokojni, častni občan Ljubnega Beno Hvala.
Nekaj izboljšav bo v prihodnje potrebno, kot smo lahko slišali s strani predstavnikov FIS, narediti na infrastrukturi?
FIS zahteva ledeno smučino na zaletišču, kar za nas pomeni kar precejšen finančni vložek, za katerega bo potrebno vire še zagotoviti. V organizacijskem komiteju smo optimisti, saj imamo podporo Smučarske zveze Slovenije. Nekaj sredstev za potrebno investicijo bomo skušali zagotoviti preko Fundacije za šport, dodatna sredstva bo treba pridobiti od sponzorjev. Izboljšati moramo tudi pogoje za delo služb ob skakalnici. Žal obstoječi zidan objekt vsem potrebam na zadostuje.
Kako je z nastanitvenimi kapacitetami na Ljubnem ob Savinji in okolici? Jih je za potrebe svetovnega pokala v smučarskih skokih dovolj?
Zgornja Savinjska dolina ima na tem področju nekaj težav. Vedeti moramo, da je pogoj FIS pri organizaciji tekme za svetovni pokal v smučarskih skokih namestitev tekmovalk v hotelih z vsaj tremi zvezdicami s tremi obroki dnevno. Na Ljubnem temu pogoju v tem trenutku ni mogoče zadostiti, zato smo se odločili, da na naslednji tekmi vse reprezentance nastanimo v hotelu v Logarski Dolini, kjer je ta standard zagotovljen.
Zaradi zahtevnosti in kompleksnosti projekta ste zagotovo že takoj po koncu letošnje tekme začeli organizacijske in promocijske priprave na tekmo v letu 2013?
Predsednik uprave BTC d.d. Jože Mermal je že lani pristopil k projektu z namenom, da se z organizacijo tekme svetovnega pokala pokažemo svetu malo širše, zato je BTC sprejel vlogo generalnega pokrovitelja, vedeti pa je treba, da je podobnih krajev kot Ljubno in podobnih klubov kot ljubenski smučarsko-skakalni klub, ki bi si želeli takšno podporo, veliko. Letos smo s ciljem čim bolj učinkovite promocije skupaj z agencijo Publicis, ki za BTC vodi medijsko kampanjo tega projekta, razmišljali predvsem v smeri iskanja sinergije in oblikovali prireditev Ljubno v Ljubljani. Začela se bo v soboto, 1. decembra, s slavnostno otvoritvijo nekaj pred 17. uro. Ob tej priložnosti bodo predsednik uprave BTC Jože Mermal, župan Občine Ljubno Franjo Naraločnik in župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković prižgali luči praznične okrasitve BTC Cityja. Na prizorišču pri Kristalni palači se jim bodo pridružile skakalke ženske smučarske reprezentance, po slovesnem odprtju Ljubnega v Ljubljani pa bo še koncert popularne skupine Tabu. Več kot dovolj razlogov torej, da v Ljubljani pričakujemo veliko število Zgornjesavinjčanov.
Ljubno v Ljubljani … Zelo domiselno. In kaj vse bo potekalo v sklopu te decembrske prireditve?
Ob Kristalni palači je že postavljena simbolična skakalnica, ki se po dimenzijah lahko kosa s skakalnico na Ljubnem ob Savinji. Atraktivno osvetljeno doskočišče skakalnice bo obiskovalcem nakupovalnega središča BTC City v decembru postreglo z zelo pestrim programom. Vsak dan od 10. do 20. ure bo obiskovalcem na voljo brezplačno dričanje s tubami na umetni masi, za njihovo razvedrilo bodo skrbeli animatorji in klovni, številne stojnice bodo do 20. ure skrbele za zimsko okrepčilo, praznični čas pa bodo tradicionalno zaznamovali tudi prihodi Miklavža, Božička in dedka Mraza. Od 18. do 20. ure bodo obiskovalce razveseljevale različne aktivnosti: v sklopu adrenalinskih sred se bodo najbolj pogumni lahko preizkusili v zabavnih športnih preizkušnjah, ob poskočnih petkih bodo na brezplačnih koncertih priljubljenih slovenskih skupin na svoj račun prišli glasbeni navdušenci, ob družinsko obarvanih nedeljah pa bodo najmlajši in vsi mladi po srcu lahko uživali v pravljičnih predstavah.
Kako pa se bo v tem ambientu predstavljalo Ljubno?
Predvsem smo razmišljali, kako predstaviti celotno Zgornjo Savinjsko dolino. Pri tem želim izpostaviti podporo ljubenskega župana Naraločnika in direktorice Savinjsko-šaleške območne razvojne agencije Jasne Klepec, ki sta takoj prepoznala enkratno priložnost za promocijo, kajti BTC City v decembru obišče blizu 1,8 milijona obiskovalcev in prav gotovo jih bo del obiskal tudi prizorišče skakalnice. Na stojnicah se bodo lahko predstavila razna društva in ostali turistični ponudniki, mi pa se bomo predstavili kot organizatorji svetovnega pokala v smučarskih skokih. Prodajali bomo kape in šale z logotipom Ljubno 2013, bogata bo gostinska ponudba. Med dvanajstimi večjimi dogodki, ki se bodo zvrstili v mesecu decembru, naj vsekakor omenim petek, 21. decembra, ko bosta na prizorišču celotna moška in ženska A reprezentanca v smučarskih skokih, nato pa še koncert Neishe.
Kako pa bo za obiskovalce poskrbljeno na sami tekmi 15. in 16. februarja 2013 na Ljubnem ob Savinji?
Naš cilj je pripeljati na Ljubno družine iz cele Slovenije, zato bo prizorišče okrog skakalnice, kjer imamo na srečo dovolj prostora, namenjeno otrokom in zabavi. Sceno, ki bo decembra krasila BTC City, bomo premestili pod ljubensko skakalnico. To bo konstrukcija, visoka sedem metrov in dolga50 metrov, s smučino, kjer se bodo lahko obiskovalci spuščali s tubami. Dogovorjeno imamo sodelovanje z raznimi animatorji, tako da bo še posebej za otroke res maksimalno poskrbljeno. Vemo, da je v Sloveniji Planica najbolj množično športno prizorišče, in prav zato se starši praviloma ne odločajo, da bi jo obiskali skupaj z otroci, sploh ne z manjšimi, Ljubno pa je za družinske obiske naravnost idealna priložnost.
Kje vidite priložnosti, da bi Zgornja Savinjska dolina in širša regija v prihodnje še tesneje zaživeli s projektom smučarskih skokov in tako izkoristili možnosti za hitrejši razvoj?
Če bi se omejili samo na organizacijo tekme za svetovni pokal v smučarskih skokih, potem za dolino ne bi naredili prav veliko. Treba je razmišljati naprej, treba je imeti vizijo. Predsednik uprave BTC, njegov ožji tim in ljubenski župan vidimo nadaljnji razvoj v adaptaciji skakalnice in ureditvi državnega smučarskega centra za ženske smučarske skoke. V tem smislu imamo tudi podporo direktorja FIS Walterja Hoferja in njegovega pomočnika Mirana Tepeša ter predsednika Smučarske zveze Slovenije Primoža Ulage, ki nas spremlja že vsa leta. Naš cilj je, da Ljubno pridobi enak status za ženske smučarske skoke, kot ga ima Planica za moške smučarske skoke. Če dolgoročne vizije ne bi bilo, potem bi bilo tudi prostovoljno delo Ljubencev in vseh ostalih zaman. Končni učinek mora biti večja prepoznavnost Ljubnega in celotne doline v turističnem smislu, kar pa je velika obveza in naloga tudi za domačine, ki se morajo še bolj poistovetiti s tem projektom.
Dejstvo je, da brez pokroviteljstva BTC ljubenske zgodbe o smučarskih skokih na mednarodnem nivoju ne bi bilo. Ali se kot ena izmed najbolj uspešnih gospodarskih družb vidite v tem projektu tudi v prihodnje?
BTC se praviloma ne odloča za klasične oblike sponzorstva, ampak s partnerji išče bolj dolgoročne oblike sodelovanja z višjo dodano vrednostjo. Mi smo optimisti in verjamemo, da bo kakšna slovenska skakalka v Sočiju osvojila olimpijsko medaljo, in takrat se zagotovo ne bo pozabilo, da so bili začetki projekta ženskih smučarskih skokov na Ljubnem ob Savinji.
Pogovarjal se je Franci Kotnik.
Viessmann FIS Svetovni pokal v smučarskih skokih za ženske / Viessmann FIS Ski Jumping World Cup Women
FIS Naslovni pokrovitelj / FIS Title Sponsor
FIS Predstavitveni pokrovitelj / FIS Presenting Sponsor
Pokrovitelj tekmovanja / Event Sponsor
1 | KRAMER Marita | AUT | 100 |
2 | KRIZNAR Nika | SLO | 80 |
3 | TAKANASHI Sara | JPN | 60 |
4 | BOGATAJ Urša | SLO | 50 |
5 | ITO Yuki |
JPN
|
45 |
6 | IRASCHKO-STOLZ Daniela |
AUT
|
40 |
7 | LUNDBY Maren | NOR | 36 |
8 | RUPPRECHT Anna | GER | 32 |
9 | OPSETH Silje | NOR | 29 |
10 | HOELZL Chiara | AUT | 26 |
Več na www.fis-ski.com
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.